Polecamy

Jak zdiagnozować cukrzycę? – objawy i metody badania

|
|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ogóle choruje, ponieważ objawy często są łagodne lub początkowo niezauważalne. Sprawdź, jakie są objawy i metody diagnostyczne cukrzycy.

Objawy cukrzycy

Najczęstsze objawy cukrzycy to:

  • Pragnienie i suchość w ustach
  • Ciągłe uczucie głodu
  • Nadmierne pragnienie
  • Częste oddawanie moczu, w tym w nocy
  • Zmęczenie
  • Widzenie zamazane
  • Trudności z gojeniem się ran
  • Zmiany nastroju, drażliwość
  • Wypadanie włosów
  • Świąd skóry, zwłaszcza w okolicy narządów płciowych

Należy pamiętać, że opisane objawy nie muszą występować jednocześnie i niektóre z nich mogą być łagodne lub niezauważalne. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały organizmu, regularnie się badać i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Metody diagnostyczne cukrzycy

Istnieją różne metody diagnostyczne cukrzycy, w tym badanie poziomu glukozy we krwi, test tolerancji glukozy i badanie poziomu glikowanej hemoglobiny.

Badanie poziomu glukozy we krwi jest podstawowym testem diagnostycznym cukrzycy. Wykonywane jest na czczo, czyli co najmniej po 8 godzinach bez jedzenia. Normalny poziom cukru we krwi na czczo wynosi poniżej 100 mg/dl. Poziom cukru powyżej 126 mg/dl sugeruje cukrzycę.

Kolejnym badaniem diagnostycznym jest test tolerancji glukozy, który polega na podaniu pacjentowi glukozy w postaci płynnej, a następnie badaniu poziomu cukru we krwi po 1 i 2 godzinach. Pozwala on zdiagnozować cukrzycę wczesnej fazy. Jeśli poziom cukru we krwi po 2 godzinach wynosi powyżej 200 mg/dl, sugeruje to cukrzycę.

Cukrzycę można potwierdzić lub wykluczyć także za pomocą badania poziomu glikowanej hemoglobiny. Pozwala ono ocenić poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Normalny poziom HbA1c wynosi poniżej 5,7%. Poziom powyżej 6,5% sugeruje chorobę.

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, uszkodzenie nerek, utrata wzroku i problemy z układem nerwowym. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby, wtedy leczenie może okazać się skuteczne. Objawy cukrzycy są często niespecyficzne i łatwo można je przeoczyć, z tego względu zaleca się regularne wykonywanie badań profilaktycznych, zwłaszcza osobom, które są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę.  Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć cukrzycę, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub diabetologiem. Cukrzyca to choroba, która wymaga regularnej kontroli, leczenia i zmiany stylu życia, ale z odpowiednią opieką medyczną można prowadzić pełne i aktywne życie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy dżinsy są nadal na czasie? Odkrywamy sekrety męskiej garderoby
|
Czy dżinsy są nadal na czasie? Odkrywamy sekrety męskiej garderoby
Odkryj aktualność dżinsowych trendów i tajemnice męskiego stylu. Czy dżins to wieczny klasyk czy modowy przeżytek? Sprawdź nasz przegląd męskiej garderoby!
Jak wybrać odpowiednie ubrania dla twojego dziecka na każdą porę roku?
|
Jak wybrać odpowiednie ubrania dla twojego dziecka na każdą porę roku?
Poradnik dla rodziców na temat doboru ubrań dla dziecka w każdej porze roku. Poznaj kluczowe zasady i rekomendacje ekspertów, jak ubrać swoje dziecko, aby zapewnić mu komfort i zdrowie.
Czy depilacja laserowa jest skuteczna na każdym rodzaju skóry?
|
Czy depilacja laserowa jest skuteczna na każdym rodzaju skóry?
Dowiedz się więcej o efektywności depilacji laserowej w kontekście różnych typów skóry. Czy to efektywne rozwiązanie dla każdego? Sprawdź w naszym najnowszym artykule.